Malownicze położenie, bogata tradycja szkoły, przywiązanie miejscowej społeczności do lokalnej tradycji a także społecznikowska pasja pracujących w naszej szkole nauczycieli, doprowadziły do opracowania przez mgr Urszulę Dudę, Jadwigę Krawczyk i Bogdana Króla w roku 2000 programu „TU JEST MÓJ DOM”. Miał on na celu uświadomienie zarówno dzieciom jak i dorosłym jak ważne są w naszym życiu korzenie, uświadomienie tego, że możemy być dumni ze swojego miejsca urodzenia i zamieszkania bez względu na to, czy jest to duża miejscowość czy mała wieś. Program ten realizowany był na wielu płaszczyznach, zarówno jeśli chodzi o formę, jak i o treść.
I HISTORIA
- dzieje Rdziostowa, szkoły, działalność Stanisława i Jana Potoczków, których imię nosi szkoła,
- wycieczki do Regionalnego Muzeum Historycznego w Marcinkowicach, Miejsce Straceń w Rdziostowie, szlakiem kapliczek rdziostowskich,
- w szkole istnieje kącik upamiętniający jej patronów, a także plansze przedstawiajće dzieje szkoły i jej osiągnięcia,
- posiadamy zbiór różnorodnych eksponatów historycznych,
- prowadzona jest kronika szkoł, która jest kontynuacją kroniki istniejącej od powstania szkoły.
II ETNOGRAFIA
- zagadnienia etnograficzne omawiane są w trakcie zajęć lekcyjnych,
- organizowane są koła zainteresowań w trakcie których dzieci pod opieką nauczycieli, często przy uczestnictwie miejscowych twórców, zapoznają się z technikami wykonywania różnego rodzaju ozdób przygotowywanych zgodnie z miejscową tradycją,
- wystrój szkoły szczególnie w okresie świątecznym oparty jest na miejscowej tradycji (podłaźniczka, szopki, pisanki, palmy wielkanocne, kwiaty z bibuły, hafty, koronkowe serwetki)
- uczniowie uczestniczą w wielu konkursach tradycji zajmując wysokie lokaty,
- utrzymujemy kontakt z pracownikami Sądeckiego Muzeum Etnograficznego.
III PRZYRODA
- w trakcie lekcji i kół przedmiotowych dzieci poznają położenie Rdziostowa oraz miejscową faunę i florę,
- organizowane są wycieczki ścieżką przyrodniczą „Rdziostów” oraz w inne ciekawe krajobrazowo okolice,
- założony został niewielki ogród, w którym posadzone zostały różnego rodzaju drzewa i krzewy iglaste,
- organizowane są konkursy związane z ochroną lokalnego środowiska,
- działa szkolne Koło LOP.
Równolegle z wdrażaniem programu przygotowane zostały założenia całego cyklu konkursów „TU JEST MÓJ DOM”, który swoim zasięgiem objął wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy Chełmiec. Efektem konkursów było wydanie pięciu publikacji.
I KONKURS „TU JEST MÓJ DOM” – ROK 2000
W konkursie dzieci wspomagane przez osoby dorosłe mogły wypowiedzieć się na temat swoich umiejętności w rysunku, fotografii, prozie, poezji a nawet turystyce. W wyniku tych prac powstał folder ” Tu jest mój dom”
II KONKURS „STRACHY NA WRÓBLE” – ROK 2001
Dzieci mogły wykazać się zdolnościami manualnymi, a także wiedzą dotyczącą lokalnej tradycji, bowiem przy tworzeniu strachów mogły być użyte tylko materiały naturalne. W wyniku tych prac powstała kartka pocztowa.
III KONKURS „KUCHNIA W MOIM DOMU” – ROK 2002
W założeniach tego konkursu należało przedstawić zarówno świąteczną jak i zwyczajną, codzienną tradycję kuchni domowej. W wyniku tych prac powstała książka kucharska „Kuchnia w moim domu”.
IV KONKURS „MÓJ DOM, MOJA ZIEMIA” – ROK 2003
Należało pokazać „swoje miejsce na Ziemi” w fotografii, rysunku i poezji. Napłynęło wiele prac, nie tylko dzieci ale i miejscowych twórców. Powstała książka „Mój dom, moja Ziemia”.
V KONKURS „WSPOMNIENIA Z MOJEGO DOMU” – ROK 2004
Zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe mogły przedstawić wydarzenia, często bardzo odległe relacje i opowiadania opisujące rodzinny dom, tradycję. Powstała książka „Wspomnienia z mojego domu”.
W ramach programu wydana została kartka pocztowa i mały folder promujący szkołe. Zarówno program jak i konkurs zaowocowały zdecydowanym zwiększeniem zainteresowania dzieci, nauczycieli i lokalnej społeczności miejscową kulturą, zwyczajami, przyrodą. Działania zapoczątkowane programem rozwinęły się, inicjatywę podjęli kolejni nauczyciele i kontynuują ją do dzisiaj. Wydaje się, że inicjatywa tej naszej małej lecz „wielkiej” duchem szkoły, przyczyniła się do wzmożenia zainteresowania własną tradycją. Działalność związana z programem zwieńczona została uzyskaniem prestiżowego wyróżnienia „ZŁOTE SERCE LACHOWSKIE 2005”.
Opracowanie: mgr Urszula Duda